Vybíráme trail bike
Vybíráme trail bike

Vybíráme trail bike

01.03.2024

Díky neustále se zvětšující popularitě různých trailcenter po celé střední Evropě, roste také touha cyklistů vlastnit trail bike - kolo vhodné na trailové ježdění. Jenže jak takové kolo vybrat? Na co se zaměřit? A kolik peněz do něj vůbec investovat? Na to se podíváme v tomto článku. 

Pokud jste se rozhodli otevřít tento článek, pravděpodobně už jste se rozhodli trail bike do své garáže pořídit. Jenže neustále váháte, jaký je ten pravý. V tomto ohledu existuje spousta otázek, a ještě více odpovědí a my se pokusíme vám na ně dát odpovědi a pomoci vám vybrat ten nejlepší trail bike, který splní všechny vaše požadavky.

Co od trail biku očekáváte?

Definici trail biku máte jistě v malíčku, tak si ji jen ve zkratce zopakujeme – kolo s robustním rámem a se zdvihy 120–150 mm, s koly o průměru 27.5”, 29” nebo tzv. mullet, převody 1x12, hydraulickými brzdami nebo teleskopickou sedlovkou. 

Základem je přesně určit, co má kolo splňovat. Důležité jsou hlavně následující body: 

  • Materiál rámu – karbon nebo hliník? 
  • Velikost zdvihů – zdvihy vice definují typy trailů, na kterých se chcete pohybovat. 
  • Průměr kol a velikost rámu – oba tyto parametry jdou společně ruku v ruce. 
  • A to nejdůležitější – částka, jakou jste ochotni za nové kolo zaplatit.  

Nezdá se to jako náročný úkol, ale věřte nám, zaručí vám spoustu dlouhých večerů a bezesných nocí 😊 Ale garantujeme vám, že všechny tyhle “starosti” budou stát za to a nové kolo se vám odmění.

Trailový Hardtail jako základ všeho

Pokud jste úplný začátečník, který se chce především naučit dokonale ovládat kolo a mít skvělou techniku, je trailový hardtail ta nejlepší volba! Základ tvoří rám s agresivní geometrií, vidlice se zdvihem 130-150 mm, 29” kola, pohon 1x12 a teleskopická sedlovka. Díky tomu, že kolo nemá vzadu odpružení, je i jeho hmotnost poměrně příznivá. A o jakých konkrétních kolech se bavíme?

Cannondale Habit HT

Cannondale nabízí riderům tři varianty jejich trailbiku s názvem Habit HT. Všechna tři kola stojí na rámové platformě SmartForm C2 Alloy, která disponuje Boostovou roztečí zadní osy, UDH patkou přehazovačky nebo vnitřní vedením hadic a bovdenů rámem.

Nejvyšší model – Habit HT 1 je osazen vzduchovou vidlicí RockShox 35 Silver se zdvihem 130 mm, 29” palcovými koly určenými pro přestavbu na bezduše (jak na to se můžete dočíst tady), pohonem Shimano Deore 1x12, čtyřpístkovými brzdami Shimano se 180 mm kotouči nebo teleskopickou sedlovkou se zdvihem 125-170 mm podle velikosti rámu. Kolo testoval i Štěpán ze serveru BikeAndRide.cz, na jeho recenzi se můžete podívat tady.

Střední model, Habit HT 2, je osazen levnější variantou vidlice RS Judy TK se zdvihem 130 mm, pohonem 1x10 Microshift Advent s rozsahem kazety 11-48, kotoučovými brzdami Sram Level a teleskopickou sedlovkou se zdvihem 100-130 mm podle velikosti rámu.

Nejlevnější z rodiny pevných Habitů, Habit HT 3, je osazen pružinovou vidlicí SR Suntour XCR LO s Lockoutem a zdvihem 130 mm, pohonem Microshift Advent 1x10 11-48 zubů nebo teleskopickou sedlovkou se zdvihem 100-130 mm podle velikosti rámu.

A co všechno tenhle trailový hardtail od Cannondale zvládne? Mrkněte na video, kde krom Habitu HT uvidíte Joshe Brycelanda a celou Cannondale Waves Crew.

GT Zaskar LT

Ostrý trailový pevňák, na jehož vývoji se podílela i legenda MTB Hans Rey, poskytne každému, kdo stoupne do pedálů, obrovskou porci zábavy. 4 velikosti, Tripple Triangle technologie rámu, boostová osa29” kola nebo vnitřní vedení hadic a bovdenů rámem jsou jen některé ze skvělých vlastností, kterými tento rám disponuje. 

Vyšší ze dvou specifikací, GT Zaskar LT Expert, nabízí vidlici RockShox 35 Silver se zdvihem 130 mm, pohon Sram SX/NX Eagle 1x12, 4 pístkové brzdy Shimano, bezdušové ráfky WTB nebo teleskopickou sedlovku TranzX 

Levná varianta s názvem GT Zaskar LT Elite nabízí pružinovou vidlici RockShox 35 Coil se zdvihem 130 mm, pohon Sram SX Eagle4 pístkové brzdy Shimano, teleskopickou sedlovku TranzX nebo bezdušové ráfky WTB.

Obě značky kol vám nabídnou obrovské množství zábavy na trailech i mimo ně a díky jejich příznivé ceně nijak extrémně nezatíží vaši peněženku. A ten úsměv, který vám Cannondale nebo GT vykouzlí, za to stoprocentně stojí.

Na flow traily celoodpružený trail bike s nižším zdvihem

Zdvih 140 mm nad předním kolem a 130 mm nad zadním kolem. Hodnoty, které zaručí, že se na každém trailu budete smát od začátku až do konce a budete chtít jezdit pořád a pořád dokola. Trail biky v téhle kategorii jsou hravé, zábavné a nemusíte se bát s nimi objet i delší vyjížďku nebo třeba závod v maratonu. V této kategorii najdete kola s rámem jak z karbonu, tak z hliníku. Pojďme se na ně podívat!

Cannondale Habit

Skvělý trail bike, který vám poskytne neuvěřitelné množství zábavy, kamkoliv se s ním vydáte. V nabídce jsou jak karbonové, tak hliníkové varianty. Ať už vyberete karbonový nebo hliníkový rám, Habit vždy nabídne tyto technologie: 

  • Proportional Response Geometry – geometrie kola upravená na míru každé velikosti zajistí, že budete vždy stát nad středem kola a zadní pružení bude dobře naladěno. 
  • Ochrana spodní rámové trubky – robustní gumový chránič rámu. 
  • UDH patka – univerzální patka přehazovačky, která je dostupná kdekoliv na světě a umožní vám osadit kolo nejnovějším typem řazení Sram T-Type! 
  • Vnitřní vedení hadic a bovdenů rámem – šroubem jištěné porty pro vedení hadic a bovdenů rámem zamezující nepříjemnému klepání během jízdy. 
  • 29” palcová kola. 

A jak se liší jednotlivé varianty?

Cannondale Habit Carbon 1

Nejvyšší model v nabídce nízkozdvihových trailbikůKolo je osazeno tak, aby vás podrželo za všech podmínek. Vidlice RockShox Pike Select+ se 140 mm zdvihu, tlumič RockShox Deluxe+ s nastavením komprese, odskoku a možností zamčení, brzdy Sram G2 R se 180 mm kotouči, pohon Sram GX Eagle 1x12 s rozsahem kazety 10-52 zubů nebo třeba na bezduše připravené ráfky Stan’s NoTubes Arch MK4. Pro maximální výkon na kole najdete karbonová řídítka Cannondale a teleskopickou sedlovku se zdvihem 125-150 mm podle velikosti rámu. Kompletní informace o kole najdete zde.

Cannondale Habit Carbon 2

Nižší ze dvou karbonových verzí “malého” Habita nabídne stejný zdvih a stejnou porci zábavy. Odpružení má na starosti RockShox Pike Select a tlumič RockShox Deluxe Select +, o pohon se tentokrát stará mix Shimano SLX/XT 1x12 s kazetou s rozsahem 10-51 zubů, a na pozici brzd se objevují pístkové Shimano Deore se 180 mm kotouči. Zapletená kola najdete na tomto Habitu Carbon 2 stejná, jako na jedničce. Samozřejmě připravená na bezdušáky. Celou specifikaci kola najdete tady.

Cannondale Habit 3

Trojkový Habit je postavený na hliníkovém rámu, odpružení RockShox Pike Select/RockShox Deluxe+, hydraulických brzdách Sram G2 R, pohonu Sram Eagle NX s dvanáctirychlostní kazetou 11-50 nebo bezdušovými ráfky Stan’s NoTubes ArchD na nábojích Shimano. Samozřejmostí je i teleskopická sedlovka se zdvihem 130-150 mm podle velikosti rámu. Specifikaci kola i barevní varianty najdete zde.

Cannondale Habit 4

Základní varianta Habita s označením “4” nabídne vidlici RockShox Recon RL, tlumič RockShox Deluxe Select, brzdy Sram DB8 se 180 mm kotouči, pohon Shimano Deore 1x12 s kazetou 10-51 nebo bezdušové ráfky WTB i25 s náboji Shimano MT400. Skvělý poměr ceny a výkonu pro ty, kteří hledají celoodpružené kolo pro začátky na trailech.

GT Sensor ST

Špičková trailová zbraň od amerického výrobce GT Bicycles poskytne svému majiteli 29” kola140 mm zdvihu nad předním a 120-130 mm zdvihu nad zadním kolem, UDH patku přehazovačky, Boostovou osu zadního kola nebo Trunnion uchycení tlumiče. V nabídce je jak v karbonové, tak i hliníkové verzi a na ty se podíváme podrobněji.

GT Sensor Carbon ST Pro

Nejvyšší verze “malého” Sensoru nabídne vidlice RockShox Pike Select+ RC2, tlumič RockShox Deluxe Select+ RT, pohon v kombinaci Sram GX/NX 1x12 s kazetou 11-50, špičkové brzdy Sram G2 RSC se 180 mm kotouči a ráfky s přípravou na bezdušové provedení. Samozřejmostí je teleskopická sedlovka se zdvihem 125-170 mm podle velikosti rámu. Kompletní specifikace a geometrie kola je pod tímto odkazem.

GT Sensor Carbon ST Elite

Levnější verze karbonového Sensoru ST je osazena vidlicí Marzocchi Bomber Z2 a tlumiče Fox DPS Pefromance. Pohon obstarává dvanáctirychlostní Sram SX Eaglebrzdy Sram Guide T se 180 mm kotouči a samozřejmostí jsou bezdušové ráfky. Ideální kolo pro ty, kteří touží po karbonovém rámu a nechtějí za něj utrácet velké peníze. Více informací o kole zde.

GT Sensor Comp

Hliníkové kladivo na flowtraily s názvem GT Sensor Comp dostal od svých tvůrců vidlici Marzocchi Bomber Z2 se zdvihem 140 mm a tlumič Fox DPS Performance, který nabídne 130 mm zdvihu nad zadním kolem. Pohon obstarává sada Sram SX Eagle a z kopce dolů vás spolehlivě zastaví brzdy Tektro M745 s kotouči 203/180 mm.

GT Sensor Sport

Nejdostupnější varianta trail biku s názvem GT Sensor Sport je osazena vidlicí RockShox Recon Silver se zdvihem 140 mm, tlumičem X-Fusion 02 Pro RL se zdvihem 130 mmdesetirychlostním pohonem Microshift Advent X s rozsahem kazety 11-48 zubů, kotoučovými brzdami Tektro M275 se 180 mm kotouči, ráfky WTB s možností přestavby na bezduše a teleskopickou sedlovkou se zdvihem 120-130 mm podle velikosti rámu. Více informací o tomto entry level modelu najdete zde.

GT Zaskar FS

V GT Bicycles myslí i na ty bikery, kteří s trailovým ježděním začínají a chtějí si vyzkoušet, jaké to je jezdit na celoodpruženém kole. A proto vytvořili nový Zaskar FS Sport. Jedná se o trailbike se zdvihy 130/120 mm, které svému majiteli nabídne UDH patku přehazovačky, vnitřní vedení hadic a bovdenů ráme nebo LTS systém pružení, který vyvinuli v GT.

Součástí tohoto biku je vidlice SR Suntour XCR34 Coil, tlumič SR Suntour Radion R, 1x10 pohon Microshift Advent X nebo ráfky WTB i25 připravené na bezdušové pláště. Kolo je k dispozici ve 4 velikostech a 2 barevných provedeních.

Vyšší zdvih?

Jak vidíte, nabídka trail biků je velmi rozmanitá. Pokud jsou ale ve vašem hledáčku velmi technické traily a skoky na kterých využijete vyšší zdvihy a agresivnější geometrii, dostáváme se do kategorie enduro kol. Těm se budeme věnovat v dalším článku.

Najbližší predajcovia Cannondale

Najbližší predajcovia GT Bicycles

Podobné články

Přehled kolekce MTB treter Fizik

Minule jsme se podívali na přehled kolekce silničních treter známého italského výrobce Fizik. Tentokrát se mrkneme co má Fizik v nabídce pro ty cyklisty, kterým nevadí se v lese ušpinit od prachu nebo bláta. Více ve článku.

Novinky u Michelin na sezonu 2024

Známý francouzský výrobce plášťů má ve své nabídce pro rok 2024 několik novinek. Nové směsi plášťů pro enduro a sjezd, úplně nové pláště pro e-bike enduro nebo nové pláště pro silniční cyklistiku. Více informací najdete v tomhle článku.

Peaty's Monarch - gripy pro ty nejnáročnější jezdce

Gripy Peaty's Monarch jsou výsledkem desítek let zkušeností se závoděním a 18 měsíců trvajícího procesu vývoje designu gripu.

Nový Flight Attendant pro enduro je tady!

Nekonečnou touhu pro inovace v RockShox pohání pouze jeden jediný cíl: Aby vám umožnili rozvinout váš jezdecký potenciál naplno! Nový Flight Attendant pro enduro ridery je tady a je lepší než kdykoliv předtím!

Sjezdová a enduro kola Mavic DeeMax

Gravity disciplíny vyžadují maximální odolnost, sílu a dominanci v dané oblasti. Proč? Protože fyzika je neúprosná a síly, které během jízdy na kolo a jezdce působí, jsou obrovské. Mavic vyrábí kola z kategorie gravity MTB tak, aby absolutně excelovaly v těch nejnáročnějších podmínkách a dokázaly zvládnout všechny nástrahy v podobě kamenů, kořenů nebo dropů, které se jim postaví do cesty.

Bikové novinky od RockShox jsou tady!

Nekonečná touha značky RockShox po inovacích je hnaná pouze jedním cílem: aby vám umožnili využít váš potenciál na maximum. To znamená, že inovace nikdy nepřestanou. A hledání nových cest nikdy neskončí. Stejně jako nikdy neskončí touha vývojového týmu hledat nové cesty jak snížit tření kluzáků, přidat více kontroly nebo jak zlepšit váš požitek z jízdy. Každá další evoluce je inspirována tou předchozí.