Jak na mytí kola se značkou Peaty's
Jak na mytí kola se značkou Peaty's

Jak na mytí kola se značkou Peaty's

22.11.2023

Jaká je noční můra každého bikera? Přijít ke kolu, které je špinavé, nefunkční a vydává spoustu nepříjemných zvuků. Jak si kolo správně namazat a co k tomu použít, jsme si popsali v jednom z předchozích článků. Nyní se zaměříme na to, jaký je správný postup při čištění kola, jak udržet kolo čisté a jaké produkty od značky Peaty’s se k tomu nejlépe hodí. Tohle vše lze samozřejmě aplikovat na všechny druhy jízdních kol – od silničních, přes horská až po celoodpružená kola.  

Kdo je Peaty’s?

Peaty’s je značka britské cyklokosmetiky vlastněná jezdci. Nabízí širokou paletu produktů od maziv, přes čistící prostředky, až po bezdušové tmely a ventilky. Spoluzakladatelem je legendární britský sjezdař Steve Peat, který do celého procesu vnáší nepřeberné množství zkušeností, které získal za desítky let působení v cyklistice. Hlavní myšlenkou Peaty’s je vyrábět produkty, které umožní riderům dosáhnout maximálního výkonu a zároveň jsou vyráběny co nejekologičtějším způsobem.  

Jaký je za nás nejlepší způsob čištění kola

Existuje několik způsobů, jak si správně čistit kolo. Žádný není nejlepší, ani nejhorší a v konečném důsledku je to vždy o tom, kdo kolo umývá a jaká k tomu má zrovna podmínky. Nicméně i tak doporučujeme následující postup. Jako úplně první věc kolo ostříkejte čistou vodou, aby všechny zaschlé nečistoty trochu změkly a šly snáze umýt.

Krok č.1 - Čištění pohonu

Může se to zdát jako zbytečná věc, ale důrazně doporučujeme první umýt tu nejvíce špinavou věc, kterou je pohon. Skvěle se na to hodí Foaming Drivetrain Degreaser, který stačí nastříkat na kazetu/řetěz/kliky, nechat pár minut působit a opláchnout vodou.  

Drivetrain Degreaser je k dispozici ve variantách 500 ml, 1 l a 5 l 

Krok č.2 - Mytí celého kola

Po umytí pohonu se můžeme pustit do mytí celého kola. Produkt LoamFoam Cleaner pomocí rozprašovače naneste na celé kolo, nechte pár minut působit a poté jen opláchněte vodou. Pokud je kolo více znečištěno, doporučujeme použít i sadu kartáčů Brush Set. Na rám a vidlici se hodí kartáč Bog Brush, na těžce dostupná místa se dostanete snáze s kartáčem Detail Brush, zbytky nečistot z pohonu očistíte kartáčem Drivetrain Brush a nezapomínejte ani na pláště, které vyčistíte kartáčem Tyre Brush 

Sada kartáčů Brush Set, LoamFoam Cleaner můžete pořídit ve dvou různých provedeních. Standardní Cleaner lze zakoupit ve velikostech 1 l a 5 l. Případně jako koncentrát, kdy ze 100 ml koncentrátu uděláte 1 l čističe. Koncentráty má Peaty’s v nabídce v baleních 1 l nebo 5 l 

Krok č.3 - Po čištění kola následuje konzervace a leštění

Po umytí kola byste jej měli vždy pořádně osušit. Jednak proto, aby nikde zbytečně nezůstávala voda a pak také proto, aby na rámu a komponentech nezůstaly viditelné stopy po zaschlých kapkách vody. K tomuto účelu se skvěle hodí bambusové utěrky Peaty’s. Proč bambusové? Protože jsou 100% přírodní a nezatěžují, na rozdíl od mikrovlákna, životní prostředí.  

Po usušení kola nezapomeňte na jeho konzervaci. Nyní by měli zpozornit především majitelé celoodpružených kol, které mají mnohem více pohyblivých prvků než pevná horská kola. Nejprve doporučujeme použít přípravek PT17, který vytlačuje vlhkost ze spojů, vytváří antikorozní film a zároveň odpuzuju vodu a špínu. PT17 General Maintanance Spray je k dostání ve dvou baleních - 400 ml nebo 750 ml 

Posledním dílkem do skládačky je samotné leštění. Na to se nejlépe hodí prostředek Protect & Silicon Shine. Jeho použitím dodáte kolu zářivý lesk, rozjasníte barvy, snížíte tření pohyblivých komponentů a zároveň chráníte gumové a plastové části před vysycháním. Protect & Silicon Shine navíc vytváří ochranný film, který zabraňuje ulpívání bláta a nečistot na povrchu kola. Tento sprej je k dostání ve 400 ml balení 

A ještě jedna důležitá věc – při použití přípravků PT17 a Protect & Silicon Shine se vyhněte potřísnění brzd vašeho kola!  

Sady Peaty’s jako ideální dárek pro cyklistu

Lidi v Peaty’s myslí i na ty, kteří sice na kole nejezdí, ale mají doma náruživého bikera. Dali hlavy dohromady a připravili několik dárkových sad produktů Peaty’s, se kterými nikdy nesáhnete vedle.  

Populární je sada s názvem “Wash degrease lubricate”, která obsahuje čistič pohonu Foaming Drivetrain Degreaser, mycí přípravek LoamFoam a mazání na řetěz All weather. 

Pokud byste chtěli cyklistovi doma udělat opravdu velkou radost, sáhne po “Peaty’s Complete Bicycle Cleaning Kit”. Tento set obsahuje mycí přípravek, čistič pohonu, mazivo All Weather, kartáče Bog Brush a Drivetrain Brush, bambusovou utěrku, a hlavně velký plastový box pro snadné skladování. 

Podobné články

Nové zjazdové brzdy SRAM Maven - absolútna sila a kontrola

Maven je absolútne najsilnejšia brzda, akú sme kedy vytvorili. Brzdnú silu využijete na dosiahnutie maximálnej efektivity jazdy. Extrémny výkon, ktorý dokáže skrotiť bicykel pri vyšších rýchlostiach a zlepšiť ovládanie aj v tých najnáročnejších podmienkach. Brzdy Maven posunú vašu jazdu na vyššiu úroveň. Neobmedzený brzdný výkon vám dodá istotu. Mimoriadny výkon poskytuje lepší brzdný účinok a menšie ochabovanie bŕzd. Vďaka tomu môžete dať naplno priestor svojim schopnostiam.

Cannondale představuje novou Moterru SL: Nejlehčí plnohodnotný e-bike, který byl kdy vytvořen*

Cannondale představuje nejlehčí horské plnohodnotné elektrokolo, jaké kdy bylo vyrobeno – zcela nový model Moterra SL. S točivým momentem až 85 Nm, špičkovým výkonem více než 600 W a 601Wh baterií váží pouhých 19,5 kg a představuje kolo v kategorii e-MTB, které definuje svou vlastní třídu. Díky hbitosti a hravosti společně s velkým výkonem a dojezdem je Moterra kolo jako žádné jiné – každý trail se promění v nepřetržitou zábavu ve vysoké rychlosti.

Nová GT Fury po “aspirínsku”

V průběhu roku 2023 představila jedna z našich kmenových značek, GT Bicycles, novou podobu svého sjezdového kola s názvem Fury. A jelikož se nám vše hezky potkaly s naší pravidelnou každoroční dealer show, rozhodli jsme se postavit jednu “Furynu” jako náš vlastní custom build osazený komponenty od značek, které dovážíme. Pojďte se s námi podívat, jak to celé nakonec dopadlo.

Aspire Sports novým distributorem fi’zi:k pro Česko a Slovensko

S Novým rokem přichází velká novinka. Od 1. ledna 2024 se Aspire Sports stává distributorem značky fi’zi:k v České a Slovenské republice. Obsáhne všechny trhy, na nichž operuje s ostatními značkami.

Tesoro Neo Carbon

Cannondale uvádí na trh Tesoro Neo Carbon - první karbonový urban e-bike. Tesoro Neo Carbon není podobné ničemu z aktuální nabídky Cannondale. Karbonový rám vychází z naše špičkového endurance závodního kola Synapse, k tomu přidejte silnou pohonnou jednotku Bosch, prémiové komponenty a máte překvapivě ostrý, lehký a rychlý urban e-bike. 

Dárky pro cyklisty na Vánoce

Vánoce jsou za dveřmi a vy jistě přemýšlíte, jakým dárkem potěšit své blízké. Pokud mezi nimi máte vášnivého cyklistu, máme pro vás pár tipů na dárky pro cyklisty, které mu zaručeně udělají radost.