Jak na mytí kola se značkou Peaty's
Jak na mytí kola se značkou Peaty's

Jak na mytí kola se značkou Peaty's

22.11.2023

Jaká je noční můra každého bikera? Přijít ke kolu, které je špinavé, nefunkční a vydává spoustu nepříjemných zvuků. Jak si kolo správně namazat a co k tomu použít, jsme si popsali v jednom z předchozích článků. Nyní se zaměříme na to, jaký je správný postup při čištění kola, jak udržet kolo čisté a jaké produkty od značky Peaty’s se k tomu nejlépe hodí. Tohle vše lze samozřejmě aplikovat na všechny druhy jízdních kol – od silničních, přes horská až po celoodpružená kola.  

Kdo je Peaty’s?

Peaty’s je značka britské cyklokosmetiky vlastněná jezdci. Nabízí širokou paletu produktů od maziv, přes čistící prostředky, až po bezdušové tmely a ventilky. Spoluzakladatelem je legendární britský sjezdař Steve Peat, který do celého procesu vnáší nepřeberné množství zkušeností, které získal za desítky let působení v cyklistice. Hlavní myšlenkou Peaty’s je vyrábět produkty, které umožní riderům dosáhnout maximálního výkonu a zároveň jsou vyráběny co nejekologičtějším způsobem.  

Jaký je za nás nejlepší způsob čištění kola

Existuje několik způsobů, jak si správně čistit kolo. Žádný není nejlepší, ani nejhorší a v konečném důsledku je to vždy o tom, kdo kolo umývá a jaká k tomu má zrovna podmínky. Nicméně i tak doporučujeme následující postup. Jako úplně první věc kolo ostříkejte čistou vodou, aby všechny zaschlé nečistoty trochu změkly a šly snáze umýt.

Krok č.1 - Čištění pohonu

Může se to zdát jako zbytečná věc, ale důrazně doporučujeme první umýt tu nejvíce špinavou věc, kterou je pohon. Skvěle se na to hodí Foaming Drivetrain Degreaser, který stačí nastříkat na kazetu/řetěz/kliky, nechat pár minut působit a opláchnout vodou.  

Drivetrain Degreaser je k dispozici ve variantách 500 ml, 1 l a 5 l 

Krok č.2 - Mytí celého kola

Po umytí pohonu se můžeme pustit do mytí celého kola. Produkt LoamFoam Cleaner pomocí rozprašovače naneste na celé kolo, nechte pár minut působit a poté jen opláchněte vodou. Pokud je kolo více znečištěno, doporučujeme použít i sadu kartáčů Brush Set. Na rám a vidlici se hodí kartáč Bog Brush, na těžce dostupná místa se dostanete snáze s kartáčem Detail Brush, zbytky nečistot z pohonu očistíte kartáčem Drivetrain Brush a nezapomínejte ani na pláště, které vyčistíte kartáčem Tyre Brush 

Sada kartáčů Brush Set, LoamFoam Cleaner můžete pořídit ve dvou různých provedeních. Standardní Cleaner lze zakoupit ve velikostech 1 l a 5 l. Případně jako koncentrát, kdy ze 100 ml koncentrátu uděláte 1 l čističe. Koncentráty má Peaty’s v nabídce v baleních 1 l nebo 5 l 

Krok č.3 - Po čištění kola následuje konzervace a leštění

Po umytí kola byste jej měli vždy pořádně osušit. Jednak proto, aby nikde zbytečně nezůstávala voda a pak také proto, aby na rámu a komponentech nezůstaly viditelné stopy po zaschlých kapkách vody. K tomuto účelu se skvěle hodí bambusové utěrky Peaty’s. Proč bambusové? Protože jsou 100% přírodní a nezatěžují, na rozdíl od mikrovlákna, životní prostředí.  

Po usušení kola nezapomeňte na jeho konzervaci. Nyní by měli zpozornit především majitelé celoodpružených kol, které mají mnohem více pohyblivých prvků než pevná horská kola. Nejprve doporučujeme použít přípravek PT17, který vytlačuje vlhkost ze spojů, vytváří antikorozní film a zároveň odpuzuju vodu a špínu. PT17 General Maintanance Spray je k dostání ve dvou baleních - 400 ml nebo 750 ml 

Posledním dílkem do skládačky je samotné leštění. Na to se nejlépe hodí prostředek Protect & Silicon Shine. Jeho použitím dodáte kolu zářivý lesk, rozjasníte barvy, snížíte tření pohyblivých komponentů a zároveň chráníte gumové a plastové části před vysycháním. Protect & Silicon Shine navíc vytváří ochranný film, který zabraňuje ulpívání bláta a nečistot na povrchu kola. Tento sprej je k dostání ve 400 ml balení 

A ještě jedna důležitá věc – při použití přípravků PT17 a Protect & Silicon Shine se vyhněte potřísnění brzd vašeho kola!  

Sady Peaty’s jako ideální dárek pro cyklistu

Lidi v Peaty’s myslí i na ty, kteří sice na kole nejezdí, ale mají doma náruživého bikera. Dali hlavy dohromady a připravili několik dárkových sad produktů Peaty’s, se kterými nikdy nesáhnete vedle.  

Populární je sada s názvem “Wash degrease lubricate”, která obsahuje čistič pohonu Foaming Drivetrain Degreaser, mycí přípravek LoamFoam a mazání na řetěz All weather. 

Pokud byste chtěli cyklistovi doma udělat opravdu velkou radost, sáhne po “Peaty’s Complete Bicycle Cleaning Kit”. Tento set obsahuje mycí přípravek, čistič pohonu, mazivo All Weather, kartáče Bog Brush a Drivetrain Brush, bambusovou utěrku, a hlavně velký plastový box pro snadné skladování. 

Najbližší predajcovia Peaty's

Podobné články

Peaty's Monarch - gripy pro ty nejnáročnější jezdce

Gripy Peaty's Monarch jsou výsledkem desítek let zkušeností se závoděním a 18 měsíců trvajícího procesu vývoje designu gripu.

Nový Flight Attendant pro enduro je tady!

Nekonečnou touhu pro inovace v RockShox pohání pouze jeden jediný cíl: Aby vám umožnili rozvinout váš jezdecký potenciál naplno! Nový Flight Attendant pro enduro ridery je tady a je lepší než kdykoliv předtím!

Bikové novinky od RockShox jsou tady!

Nekonečná touha značky RockShox po inovacích je hnaná pouze jedním cílem: aby vám umožnili využít váš potenciál na maximum. To znamená, že inovace nikdy nepřestanou. A hledání nových cest nikdy neskončí. Stejně jako nikdy neskončí touha vývojového týmu hledat nové cesty jak snížit tření kluzáků, přidat více kontroly nebo jak zlepšit váš požitek z jízdy. Každá další evoluce je inspirována tou předchozí.

ASPIRE SPORTS se stává od května 2024 distributorem značek SINTER a Selle Royal

Rok 2024 je pro ASPIRE SPORTS s ohledem na získávání nových značek pod svá křídla velmi plodný. Po úspěšné akvizici značky fi’zi:k začátkem roku, získala od 20. května 2024 firma ASPIRE SPORTS do svého portfolia značek další dva silné hráče. Prvním z nich je slovinský výrobce brzdových destiček SINTER, druhým pak italský výrobce sedel Selle Royal. Množství značek, které má nyní pod sebou ASPIRE SPORTS tak vzrůstá na 26.

SINTER – NEJLEPŠÍ ORGANICKÉ BRZDOVÉ DESTIČKY

Od 20. května se Aspire Sports stalo výhradním distributorem slovinského výrobce brzdových destiček SINTER na téměř všechny regiony, ve kterých působí. Jaké brzdové destičky má SINTER v nabídce a kdo vůbec SINTER je se dozvíte v tomto článku.

Nový SRAM RED je tady

Každá část sady RED byla upravena tak, aby jízda byla bezproblémová. Pocit lehkosti během brždění, skvělá ergonomie, plynulé řazení, plně bezdrátové připojení a větší rozsah převodů vyhoví každému jezdci a jeho potřebám. Nový RED je nabitý funkcemi, jako je přesné a spolehlivé měření výkonu, nové řazení a větší možnosti nastavení brzd. Přitom se podařilo snížit hmotnost všech komponentů a dát dohromady nejlehčí elektronickou sadu na trhu. Ježdění není bez námahy. Sram RED je.