Cannondale Moterra SL vs Moterra LT
Cannondale Moterra SL vs Moterra LT

Cannondale Moterra SL vs Moterra LT

08.08.2024

Elektrokola Cannondale Moterra SL a LT nabízejí různé jízdní zážitky. SL exceluje v lehčím terénu díky moderní geometrii a nižší váze, zatímco LT je ideální pro náročnější traily a bikeparky. Objevte, které kolo je pro vás to pravé!

Výběr správného elektrokola nemusí být jednoduché, obzvláště když se rozhodujete mezi modely Moterra SLMoterra LT. Tento článek se zaměřuje na subjektivní srovnání těchto dvou kol, které mají mnoho společného, ale také několik významných rozdílů. Obě kola na první pohled vypadají podobně, nicméně rozdíly jsou větší, než by se mohlo zdát. V následujících odstavcích se podíváme na specifické vlastnosti obou modelů. Tento pohled je však založen na osobních zkušenostech a preferencích.

V čem jsou stejná

V první řade bych začal tím, co mají kola společné nebo rozdíly jsou nepatrné. Jsou to obě elektrokola určená do terénu, což je vidět i na první pohled. Vpředu business a vzadu párty, to je taky vidět. Tedy mullet setup kol, 29 a 27 palců. Systém odpružení je u obou kol Horst-linkUDH standard taktéž nechybí. Reach a stack je v rámci mezí podobný, liší se pouze v jednotkách milimetrů, což si myslím, že dokáže poznat jen velmi citlivý jedinec. Řídítka, kliky a další prvky výbavy asi nemá smysl více řešit, protože to si může každý doladit.

V čem jsou odlišná

Geometrie

V geometrii je samozřejmě vidět generační rozdíl a v případě varianty SL se ke každé velikosti váže vlastní geometrie. SLko má znatelně položenější úhel hlavy (62,5° vs 64°). 1,5 stupně se může zdát jako nic, ale tohle pozná okamžitě každý, kdo se posadí za řídítka. Dále má níže střed a standover, prostoru pro kolena je tu hafo. S tím středem jsem se chvíli pral, protože jsem zvyklý na pravý opak (LT je o 2 cm výš), takže jsem občas ryl klikou v zemi.

Poměrně zásadní je i možnost upravení geometrie pomocí nastavitelného hlavového složení, je tedy možné úhel hlavy lehce napřímit a zároveň pomocí flip chipu v zadní stavbě je možné SLko osadit 29palcovým vzadu. Ani jedna z těchto možností není u LTčka.

Stavba

Přestože obě kola mají stejný systém odpružení zadní stavby, rozdíl se najde i zde. Zatímco LTčko má všechny body otáčení na ložiscích, SLko využívá takzvaný flexpivot. Tedy u osy zadního kola jsou řetězové vzpěry zploštělé a využívá se flexe materiálu. Díky tomu je chod zadní stavby progresivnější a méně náročný na servisní zásahy, protože, kde nic není, není potřeba nic měnit. Zároveň to napomáhá tomu asi nejklíčovějšímu rozdílu a to cca 5-6kg hmotnosti (záleží na konkrétním modelu). 6kg samozřejmě neudělá jen jeden prvek, ale gram ke gramu až jich je nakonec 6tisíc. Při detailnějším pohledu, je vidět, že rám SLka je subtilnější, což je logické vzhledem k tomu, že jeho zdvih je 150/160, zatímco LT má 160/170.  Další úbytek váhy je na motoru a baterii a samozřejmě na další výbavě.

Motor a Baterie

Shimano vs Bosch. Nebudu zde porovnávat chod těchto pohonných jednotek, protože je to i do určité míry subjektivní, ale spíše technické rozdíly, které pomohly ke snížení hmotnosti. Jedná se o motory EP801 a Performance line CX. Na papíře stejné parametry, co se výkonu týče, ale -250 gramů pro Shimano. Baterie 601wh vs 750wh, tedy teoreticky delší dojezd pro Bosch (teoreticky, protože záleží jak je kdo ochotný šlapat za své, hmotnosti jezdce atp). Opět je velký rozdíl ve hmotnosti. Shimano podporuje použití baterek od třetích výrobců, konkrétně Darfon, zatímco Bosch jede pouze s bateriemi Bosch. A zde už je rozdíl skoro kilo, přesněji 950 gramů. U SLka je baterie na pevno, zatímco u LTčka je možné ji vyjmou a případně vyměnit. I toto ve výsledku pár deka ušetří.

Jaký je závěr?

Z textu výše se může jevit, že SLko je kvůli váze a modernější geometrii lepší kolo ve všech ohledech. Toto tvrzení by ovšem bylo příliš krátkozraké. Je potřeba se také podívat na jakou disciplínu je kolo určeno. LTčko je ryzí enduro vhodnější do těžšího terénu. Jeho revírem jsou bikeparky a rozbité traťě. SLko je trailbike. Více mu bude sedět flowčko, šejpnuté skoky a lehčí terén. Samozřejmě u obou kol je prostor pro tuning a doladění si to k obrazu svému. Zdvih u SLka je na maximu, ale například obutím a zvolenými koly, se dá toto kolo posunout více směrem kenduru, ale vždy to bude jen kompromis. Jaké je přímé porovnání s mým vlastním nekompromisním super-endurem se můžete dozvědět ve videu níže.

Najbližší predajcovia Cannondale

Podobné články

Přehled kolekce MTB treter Fizik

Minule jsme se podívali na přehled kolekce silničních treter známého italského výrobce Fizik. Tentokrát se mrkneme co má Fizik v nabídce pro ty cyklisty, kterým nevadí se v lese ušpinit od prachu nebo bláta. Více ve článku.

Novinky u Michelin na sezonu 2024

Známý francouzský výrobce plášťů má ve své nabídce pro rok 2024 několik novinek. Nové směsi plášťů pro enduro a sjezd, úplně nové pláště pro e-bike enduro nebo nové pláště pro silniční cyklistiku. Více informací najdete v tomhle článku.

Peaty's Monarch - gripy pro ty nejnáročnější jezdce

Gripy Peaty's Monarch jsou výsledkem desítek let zkušeností se závoděním a 18 měsíců trvajícího procesu vývoje designu gripu.

Nový Flight Attendant pro enduro je tady!

Nekonečnou touhu pro inovace v RockShox pohání pouze jeden jediný cíl: Aby vám umožnili rozvinout váš jezdecký potenciál naplno! Nový Flight Attendant pro enduro ridery je tady a je lepší než kdykoliv předtím!

Bikové novinky od RockShox jsou tady!

Nekonečná touha značky RockShox po inovacích je hnaná pouze jedním cílem: aby vám umožnili využít váš potenciál na maximum. To znamená, že inovace nikdy nepřestanou. A hledání nových cest nikdy neskončí. Stejně jako nikdy neskončí touha vývojového týmu hledat nové cesty jak snížit tření kluzáků, přidat více kontroly nebo jak zlepšit váš požitek z jízdy. Každá další evoluce je inspirována tou předchozí.

Trailové a enduro helmy Troy Lee Designs

Helma by neměla chybět ve výbavě žádného cyklisty. Nezáleží na tom, jestli jezdíte každý den, nebo sednete na kolo jednou za měsíc. Zásadní je vybrat tu správnou helmu, aby pro vás její nošení bylo maximálně pohodlné. Pojďte se podívat na nabídku helem amerického výrobce Troy Lee Designs, kterou si představíme v tomto článku.